Porady prawne - Ciekawa strona prawa samo życie Komornik a etyka zawodowa. Zaliczka od wierzyciela obowiązkowa.
Komornik a etyka zawodowa. Zaliczka od wierzyciela obowiązkowa. PDF Drukuj Email

 

 

Komornik nie może obniżać opłat za wykonywane przez siebie czynności.


 

Zakazuje tego znowelizowany Kodeks Etyki Zawodowej Komorników. A zatem komornik, który np. nie pobierze od wierzyciela zaliczki albo zminimalizuje swoje wynagrodzenie, narażony jest na konsekwencje dyscyplinarne, od zwykłego upomnienia po, w skrajnych przypadkach, wydalenie z zawodu.

Oznacza to, że komornicy, których wynagrodzenia - zazwyczaj 15 proc - w części zależą przecież od wartości odzyskanego dla wierzyciela majątku, będą mogli z czystym komorniczym sumieniem odpuścić sobie jakiekolwiek rabaty.

Komornicy oczywiście bronią się przed stawianiem sprawy w ten sposób. Zapis w kodeksie etycznym zabraniający obniżanie kosztów uznają za krok w stronę uczciwej konkurencji. Podobno korzystnej w ostatecznym rachunku dla klientów.

Zapis ten ma, przynajmniej teoretycznie, wyrównać szanse komorników z małych rewirów wobec znacznie większych kancelarii. Bywa bowiem i tak, że małe kancelarie, które prowadzą niewiele postępowań, i to najczęściej w kwestii alimentów, nie mają możliwości wykładania zaliczki za wierzyciela, bo zwyczajnie nie mają na to wystarczających środków.

Komornicy twierdzą, iż nie uprawiają do końca wolego zawodu, więc nie powinni konkurować cenami, ale solidnością i jakością działania.

Takie podejście do sprawy nie przekonuje fachowców z Grupy Anonimowych Dłużników w Poznaniu. Zdaniem Romana Pomianowskiego, psychologa prowadzącego terapię, wysokość kosztów komorniczych już teraz wzbudza zdumienie wśród klientów. Nierzadko zdarza się bowiem, że za wysłanie kilku pism wystawiana jest faktura na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tym bardziej trudno zrozumieć zapis z kodeksu etyki. Terapeuta uważa, że ważnym elementem zachęcania dłużników do spłaty zobowiązań jest raczej obniżenie kosztów egzekucji, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację dłużnika. Teraz to nie będzie miało znaczenia.

Były prezes Krajowej Izby Komorniczej, dr Jarosław Świeczkowski, twierdzi wręcz, że część kodeksu w ogóle jest niezgodna z prawem. W ustawie jest np zapis, że komornik może żądać zaliczki, a kodeks etyki nakazuje jej żądać pod rygorem sankcji dyscyplinarnych. Poza tym kwestie poboru opłat i wynagrodzenia komornika nadzoruje sąd, a nie samorząd zawodowy.

W związku z tym kodeks może być zaskarżony przez ministra sprawiedliwości do Sądu Najwyższego. Czy tak się stanie, nie wiadomo. Sąd Najwyższy mógłby, w takim przypadku, część postanowień kodeksu uchylić komornicy zaś musieliby uwzględnić to w swoich działaniach.

 

więcej w kategorii: samo życie

powrót na główną

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marzec 2012r.

Opracowanie: infoprawo.pl na podstawie materiałów prasowych.

fot.sxc.hu

 

 

 

Majątek osobisty małżonka.

Majątek osobisty małżonka.

Majątek osobisty małżonka. Majątek osobisty to wyłączna własność jednego z małżonków, ale współmałżonek ma prawo do korzystania z mieszkania i innych przedmiotów urządzenia domowego...

Egzekucja komornicza. Co jest bezpi…

Egzekucja komornicza. Co jest bezpieczne?

Egzekucja komornicza.   Co jest bezpieczne?   Komornik może zająć rachunki bankowe, ruchomości, nieruchomości, wierzytelności, wynagrodzenie za pracę. Są jednak rzeczy, które nie podlegają zajęciu przez...

Uprawnienia klienta - konsumenta.

Uprawnienia klienta - konsumenta.

Uprawnienia klienta - konsumenta.Konsument to osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Najprościej mówiąc konsumentem jest zwyczajny klient każdego...

Dobrze to wiedzieć przed kupnem nie…

Dobrze to wiedzieć przed kupnem nieruchomości na rynku wtórnym.       Szukając mieszkania lub domu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Byż może dzięki temu...

Żona nie może kupić mieszkania od m…

Żona nie może kupić mieszkania od męża. A właściwie może, ale nic na tym nie zyska. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zakup przez żonę części...